yaka
Administrator
Dołączył: 24 Paź 2013
Posty: 1696
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
|
1. Ayanamsha – różnica w zastosowaniu zodiaku
Astrologia zachodnia wykorzystuje zodiak tropikalny, który nie pokrywa się z gwiazdozbiorami i wyznaczany jest na podstawie punktów równonocy wiosennej i jesiennej oraz przesilenia letniego i zimowego. Astrologia wedyjska (Jyotish) stosuje zodiak syderyczny, zgodny z rzeczywistymi konstelacjami.
2. Chandra Rashi – podkreślenie roli Księżyca w Jyotish
W astrologii zachodniej "centrum" horoskopu jest Slońce, a jego pozycję zodiakalną określa się potocznie jako urodzenie pod danym znakiem zodiaku. W Indiach analogiczną rolę pełni położenie Księżyca – można powiedzieć, że astrologia wedyjska koncentruje się bardziej na Księżycu niż na Słońcu.
3. Nakszatry – domy Księżyca
W astrologii wedyjskiej, poza tradycyjnym podziałem na 12 znaków, dzielimy zodiak także na 27 mniejszych części, zwanych Nakszatrami. Pozycja Księżyca w nich jest jednym z najważniejszych elementów interpretacji. Ich znaczenie określa się jako bardziej subtelne, a zarazem bardziej fundamentalne niż 12 znaków zodiaku.
4. Dasha Gochara – techniki predykcyjne
Astrologia zachodnia do prognozowania używa m. in. tranzytów i progresji. Astrologia Wedyjska stosuje tzw. dashas, czyli okresy planetarne, a także inny, skomplikowany system tranzytów, zwany Ashtaka Varga.
5. Drishti (dosł. widzieć, spojrzenie) – aspekty
W Jyotish planety mają różną zdolność "widzenia", a znaki również są w stanie tworzyć aspekty, co w astrologii zachodniej nie występuje.
6. Yogas – układy planet
W astrologii wedyjskiej bierze się pod uwagę znacznie więcej różnorodnych układów i kombinacji planet niż w astrologii zachodniej – są ich tysiące.
7. Grahas – planety
Jyotish stosuje jedynie siedem widocznych planet (od Słońca do Saturna). Oprócz tego duże znaczenie mają Węzły Księżycowe, zwane Rahu i Ketu. Astrologia zachodnia uwzględnia również Urana, Neptuna i Plutona oraz asteroidy i planetoidy, których klasyczna astrologia wedyjska nie używa i nie pasują one do jej systemu władztw znaków.
8. Vargas – horoskopy harmoniczne
Są one oparte na podziale matematycznym, na którego podstawie sporządza się odrębne wykresy horoskopów. Mają one wielkie znaczenie w astrologii wedyjskiej. Horoskop sporządzony według podziału na 9, czyli Navamsha, jest uważany za równie istotny co horoskop urodzeniowy. Zasada sporządzania Vargas jest niemal taka sama jak w przypadku zachodnich horoskopów harmonicznych, lecz niewielu astrologów zachodnich stosuje astrologię harmoniczną lub przypisuje jej tak ważną rolę jak astrolodzy wedyjscy.
9. Upaya – remedia karmiczne
Jednym z zadań astrologii wedyjskiej jest rozpoznawanie dobrej lub złej karmy. Gdy horoskop wskazuje na nadchodzący problem natury karmicznej, astrolog może zalecić różnego rodzaju metody zneutralizowania negatywnej karmy. Metody tego typu można również zastosować przy korzystnych oddziaływaniach, by je zintensyfikować. Takie podejście praktycznie nie istnieje w astrologii zachodniej.
10. Kundali – wykres horoskopu
Współczesna astrologia zachodnia stosuje wykresy kołowe. W Indiach horoskopy wykreśla się w kilku różnych formatach kwadratowych. Nie jest to wielka różnica, gdyż każdy z wymienionych typów wykresów można przekształcić w drugi bez wprowadzania zmian w samej metodzie. Ciekawe, że astrolodzy zachodni dopiero stosunkowo niedawno zaczęli stosować horoskopy w formie koła –jeszcze kilkaset lat temu Kepler rysował kwadratowe horoskopy bardzo podobne do wedyjskich.
Opracowala:
Magdalena Kurkowska
|
|